Porady budowlane

Jeśli czeka Cię budowa domu, to na pewno jest to temat, który spędza Ci sen z powiek. Bardzo możliwe, że zastanawiasz się od czego zacząć, albo po prostu jak zbudować swój wymarzony dom. Oczywiste jest, że dla osoby, która nigdy nie miała styczności z budową, to będzie jak jakaś magia. Możliwe, że przeraża Cię budowa i budżet jaki przeznaczysz na budowę, ale musisz wiedzieć, że wystarczy dobre przygotowanie i odniesiesz sukces.

Projekt domu

Na samym początku zastanów się, jaki chcesz mieć dom. Pomyśl czy jest Ci potrzebna duża przestrzeń, a może chcesz żeby wszystko było zaplanowane? Jeśli nie masz pomysłu możesz skorzystać z takich stron internetowych jak domato.pl/lista-projektow, dzięki którym na pewno znajdziesz projekt, który przypadnie Ci do gustu i będziesz chciał go zrealizować.

Budowa domu – etapy

W związku z takim postanowieniem należy dobrze zaplanować każdy etap budowy i przygotować sobie harmonogram prac. W takim zestawieniu powinieneś uwzględnić dokładnie co należy wykonać w danym etapie budowy, a także co należy odpowiednio kontrolować. Musisz także wiedzieć, czy nie musisz odpowiednio wcześniej czegoś przygotować, aby móc zrealizować kolejny etap.

Formalności i dokumenty

Musisz pamiętać, że od 2015 roku zmieniły się zapisy prawa budowlanego i od tego czasu budowa domu jednorodzinnego nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania pozwolenia budowlanego. Aktualne zapisy prawa mówią o tym, że jeśli obiekt znajduje się w całości na działce, to nie ma potrzeby aby uzyskać pozwolenie budowlane. Musisz pamiętać o złożeniu wniosku zamiaru budowy wraz z projektem. Taki niosek powinien być uzupełniony o dodatkową dokumentację taką jak projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kopia aktualnej mapy geodezyjnej, opis sposobu wykonywania robót budowlanych, a także uzgodnienia i opinie wynikające z przepisów prawa lokalnego.

Po złożeniu dokumentacji musimy jeszcze odczekać na udzielenie zgody lub pozwolenia budowlanego. Budynki wykonywane w oparciu o zgłoszenie z projektem nie wymagają terminowego zgłoszenia rozpoczęcia robót. Wystarczy, że inwestor poczeka 30 dni od daty przedłożenia dokumentów. Jeśli przez ten czas nie otrzyma żadnej odpowiedzi, oznacza to, że dostał milczącą zgodę na budowę i może rozpocząć prace. W przypadku inwestycji budowanych w oparciu o pozwolenie sprawa jest już bardziej skomplikowana. Inwestor musi odczekać do 65 dni na uzyskanie pozwolenia budowlanego. Co więcej, na tydzień przed planowanym rozpoczęciem prac musi przedłożyć specjalne zgłoszenie dotyczące zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych.