Kto może założyć spółkę na terenie Hiszpanii?

Wiele osób zastanawia się dlaczego możliwość rejestracji spółki w Hiszpanii jest tak atrakcyjna. Do tego stopnia, że wiele osób rozważa możliwość rejestracji spółki w zamian za rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej. Ważnym pytaniem jest też to, kto tak naprawdę może zarejestrować spółkę i czy zależy to od jej rodzaju statusu jakim dysponuje dana osoba pod kątem tego, czy musi to być obywatel Hiszpanii czy osoba mająca status rezydenta. Ważne jest też prawo podatkowe w Hiszpanii i cały system rozliczeń, jaki obowiązuje w Hiszpanii. Będzie on bowiem dotyczył także nowo utworzonego podmiotu.

Jakie wymagania trzeba spełnić chcąc założyć spółkę w Hiszpanii?

To jedna z istotniejszych rzeczy. Do spółki mogą przystępować nie tylko hiszpańscy obywatele, ale tak naprawdę wszyscy obcokrajowcy, którzy posiadają specjalny numer NIE identyfikujący cudzoziemców. Nie ma tak naprawdę znaczenia czy dana osoba posiada status rezydenta. Ogromną zaletą i dużym ułatwieniem dla osób z zagranicy jest to, że nie ma konieczności wcielania do spółki żadnego z obywateli hiszpańskich. Oznacza to, że nie trzeba tworzyć sztucznych formacji, które nie miałyby odzwierciedlenia w stanie faktycznym. Spółki mogą być rejestrowane także przez samych cudzoziemców. Oprócz możliwości rejestracji spółki istnieje także możliwość rejestracji oddziału czy też filii firmy, której główna siedziba znajduje się w innym państwie.

Jedna z bardziej kluczowych kwestii, czyli podatki w hiszpańskiej spółce

Warto wiedzieć o tym, że prawo podatkowe w Hiszpanii zakłada podział podatków na te pośrednie i bezpośrednie, ale także na centralne oraz regionalne. Podatki centralne są takie same w całym kraju, natomiast regionalne mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym zdecydujemy się zarejestrować nowy podmiot.

Jeśli chodzi o podatki od prowadzenia firmy to mamy tutaj do czynienia z systemem progresywnym, czyli im większa jest firma, tym wyższą stawkę podatkową będzie posiadać. Najistotniejsze jest jednak to, że w przypadku nowo utworzonych spółek obowiązuje obniżona stawka podatkowa. Na dzień dzisiejszy wynosi ona 15%. Z takiej stawki podatkowej mogą korzystać spółki, których staż na rynku nie przekracza dwóch lat. Jest to bez wątpienia jeden z powodów, dla których to właśnie spółka jest tak często rozważana do rejestracji w zamian za działalność jednoosobową.

Pozostałe koszty związane z rejestracją spółki

Jeśli chodzi o kwestie pieniężne, na pewno warto mieć taką świadomość, że rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga zgromadzenia kwoty minimalnego kapitału początkowego. Kapitał może być wniesiony do spółki w formie pieniężnej lub chociażby w postaci nieruchomości. Na ten moment wynosi on 3000 €. Co ważne, spółkę można zarejestrować w pojedynkę, jednakże bardziej powszechnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której podmiot posiada więcej niż jednego wspólnika, a co za tym idzie cały kapitał zostaje odpowiednio podzielony na udziały. Dysponowanie udziałami, a także sposób w jaki spółka podejmuje decyzję zostają szczegółowo określone w akcie założycielskim. Jest to więc bardzo istotny dokument, który zostaje poświadczony przez notariusza. Chcesz poznać więcej szczegółów związanych z rejestracją firmy? Odwiedź stronę jednego z biur rachunkowych – https://accountingservicesinspain.com/.

Konsekwencją wizyty u notariusza już na starcie jest to, że konieczne jest poniesienie kosztów związanych z opłatami notarialnymi. W praktyce, opłaty te mogą być bardzo różne. Zależą od one od samego notariusza, a z drugiej od stopnia skomplikowania umowy.

Leave a Reply