Lampy do nowoczesnego domu

Kiedy przychodzi czas na poważny remont lub po prostu kupno nowego miejsca zamieszkania, to musimy zmierzyć się z mozolnym procesem wykańczania mieszkania. Co więcej, oprócz ogromnych kosztów poniesionych na wszystkie sprzęty, armaturę czy najdroższe pomieszczenia w domu (łazienka, kuchnia), zostaje nam kwestia umeblowania czy oświetlenia. Może i oświetlenie samo w sobie nie jest specjalnie drogie, to wymaga od nas niesamowitej uwagi. Dobrze dobrane lampy tworzą wyjątkowy klimat w domu, ale także dokładnie doświetlają każde pomieszczenie. Jak więc wybrać nowoczesne, funkcjonalne i przede wszystkim ładne lampy? Zdecydowałem się przedstawić poradnik w formie opisów lamp do każdego typu pomieszczeń. Zacznijmy więc od przedpokoju.

Lampy do przedpokoju

Przedpokój to bardzo specyficzne miejsce, jako że w przypadku mieszkań w bloku jest to jedno z niewielu pomieszczeń, gdzie nie mamy dostępu do światła dziennego. Dlatego tak ważne jest jego doświetlenie. Co więcej, deweloperzy często próbują „ukraść” każdy metr z mieszkania -stąd przedpokoje mogą mieć przedziwne kształty. Dlatego w korytarzach sprawdzą się przede wszystkim plafony na sufit czy inne sufitowe, punktowe źródła światła. Jeśli ktoś chce wyjątkowowo doświetlony korytarz, to może wyposażyć go w kinkiety ścienne.

Lampy do sypialni

Sypialnia to przede wszystkim miejsce, w którym i śpimy. Dlatego też nie potrzeba tam specjalnie mocnego źródła światła. Ja osobiście polecam na samym środku umieścić np. stylowy, metalowy żyrandol lub loftowy, metalowy klosz. Jedno główne źródło światła wystarczy w zupełności. Ewentualnie dobrym pomysłem będzie dodanie lampek nocnych po obu stronach łóżka podwójnego – będzie to idealne rozwiązanie na wieczorną lekturę.

Lampy do salonu

Salon to prawdopodobnie najbardziej skomplikowane pomieszczenie dzienne do oświetlenia. Wiążę się to z tym, że trzeba bardzo uważać na moc świateł montowanych w tym pokoju. Co więcej, niekiedy salony są tak duże, że oprócz głównego źródła światła wręcz wymagają mniejszych lamp, które wspomogą np. żyrandol. Co więcej, nowoczesny salon daje sporo możliwości, niektórzy tworzą w nim strefę jadalnianą czy małe biuro. Wtedy świetnie można urozmaicić mieszkanie poprzez dodanie lamp stojących – biurkowych czy podłogowych. W wypadku stołu jadalnianego gorąco polecam lampy wiszące, które nadadzą ciepłego klimatu podczas wspólnych posiłków czy świąt. Lampy do salonu mogą też występować w formie opraw z pasków LED.

Oświetlenie łazienki

Łazienka także jest wymagająca, chociaż tutaj ciężej jakkolwiek kombinować z ustawieniem lamp. Ja sam proponuje w wypadku małych łazienek po prostu jasną kolorystykę i dwa, może trzy źródła światła w głównej lampie. Drugim, pomocniczym światłem powinna być lampa przy lustrze, która ułatwi poranne przygotowania przed wyjściem do pracy czy szkoły. Polecam serdecznie plafony łazienkowe, które pasują niemalże do łazienki w każdym stylu.