Sieć wodociągowa ma za zadanie doprowadzać wodę do poszczególnych punktów poboru w domach mieszkalnych. Z kolei sieć kanalizacyjna wprost odwrotnie- ma odprowadzać ścieki, które następnie muszą zostać oczyszczone. Jak łatwo sobie wyobrazić, zarówno jeden jak i drugi system wymaga ogromnej długości rurociągów, które pozostają w eksploatacji właściwie przez cały czas od momentu ich instalacji. Systemy wodociągowe oraz kanalizacyjne muszą być więc wykonywane w odpowiedniej technologii, aby mogły w sposób bezawaryjny działać przez długi czas. Jednakże, każdy system, który jest intensywnie używany wymaga co jakiś czas przeprowadzenia kluczowych napraw. Dlatego też sporadycznie, co jakiś czas na niektórych odcinkach konieczne są do przeprowadzenia naprawy rur kanalizacyjnych.
W jaki sposób obecnie wykonuje się takie właśnie naprawy?
Najbardziej tradycyjnym sposobem renowacji sieci jest ponowne przekopanie terenu i naprawa rur lub też ich całkowita wymiana. Jest to jednak przedsięwzięcie drogie, żmudne, czasochłonne i bardzo mocno ingerujące w teren. Z tego też względu wymyślone zostały inne sposoby renowacji, a w większości przypadków możliwa jest bezwykopowa naprawa kanalizacji, co oczywiście jest sporym ułatwieniem. Na samym początku, kluczowe jest aby dostać się do początku i końca danej linii kanalizacyjnej. Renowacja polega bowiem na tym, aby do rurociągu wprowadzić specjalną wykładzinę z włókna szklanego, która jeszcze przed włożeniem do rurociągu, zostaje nasączona żywicą epoksydową. Po tym zabiegu konieczne jest zadziałanie dość wysoką temperaturą, gdyż dzięki niej żywica bardzo równomiernie zastyga na ściankach rur od wewnątrz tworząc specjalną warstwę. Jak widać, jest to doskonały sposób na to, aby pokryć rury od wewnątrz specjalną powłoką, która polepszy ich szczelność i będzie przeciwdziałać drobnym uszkodzeniom mechanicznym rur. Oczywiście, jeszcze zanim tego rodzaju naprawy rur kanalizacyjnych zostają wcielone w życie, cały rurociąg musi zostać osuszony z wody oraz jak najlepiej wyczyszczony. Kluczowe jest też to, aby renowacja nie zmniejszała światła rur, bo to wpłynęłoby na ich przepustowość oraz efektywność działania.
Zalety stosowania technologii bezwykopowych
Bez wątpienia, sporą zaletą jest to, że w dość prosty i szybki sposób można poprawić parametry hydrauliczne rur, a więc ich szczelność. Nie trzeba w żaden sposób diagnozować miejsca awarii ani też podejmować się wykopywania całego odcinka rur po to, aby wymienić je na nowe. Zastosowanie tejże technologii pozwala na ponowne użytkowanie uszczelnionych rur aż do 50 lat. Jedynymi wykopami, jakie będą musiały zostać wykonane są niewielkie wykopy technologiczne, które nie mają inwazyjnego charakteru. Oczywiście, w ramach technologii bezwykopowych znajdziemy także przykłady innych metod możliwych do zastosowania, na przykład można do nich zaliczyć natrysk polimocznikiem, technologię Close Fit, a także Relining. Aby takie renowacje mogły zostać przeprowadzone w profesjonalny sposób- najlepiej wybrać wykonawcę, który specjalizuje się w takich właśnie projektach. Więcej o technologiach bezwykopowych dowiesz się ze strony: http://terlan.pl/oferta/bezwykopowe-renowacje-sieci/