Planujesz budowę domu? Pomyśl o rekuperacji!

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w budownictwie. Dom ma być przede wszystkim ciepły, szczelny i jak najtańszy w eksploatacji. Standardem staje się także energooszczędność. Przebywanie w domu ma być także komfortowe dla mieszkańców. Rozwiązaniem na to wszystko jest rekuperacja. Małopolska, Wielkopolska i Śląsk – w tych województwach odnotywana jest najwyższa sprzedaż. Jak działa rekuperacja? Co musisz o niej wiedzieć?

Po co jest rekuperacja?

Obecnie na rynku nie ma alternatywy dla rekuperacji w zdrowym i energooszczędnym domu. Rekuperacja zapewnia niezwykle efektywną, niezależną od pory dnia i pory roku wymianę powietrza na świeże i filtrowane. Pozwala to w miesiącach zimowych na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet o 20-30%.

Dodatkowo powietrze nawiewane jest filtrowane nie tylko z kurzu, ale także z zanieczyszczeń smogowych (filtry F7 o wyższej klasie filtracji). Dlatego rekuperacja (Małopolska, Śląsk i województwo świętokrzyskie w szczególności, czyli tam, gdzie odnotowuje się najwyższe stężenie smogu) cieszy się tak dużą popularnością w naszym kraju.

Źródło: https://luftsystem.pl/rekuperacja/

Jakie są inne zalety rekuperacji?

Rekuperacja (możesz się także spotkać z inną nazwą – nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) gwarantuje stałą wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze zewnętrzne. Dodatkowo system rekuperacji odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego.

Robi to mechanicznie, czyli w sposób ciągły i wymuszony. Takie rozwiązanie pozwala na całkowite uniezależnienie się od zmienności pogody, która w Polsce nie raz potrafi wszystkich zaskoczyć, nawet meteorologów. Wiatr, temperatura powietrza i ciśnienie mają ogromny wpływ na zawodność wentylacji grawitacyjnej, która w domach ze szczelnymi oknami po prostu się nie sprawdza. Jest to kolejna, bardzo ważna zaleta rekuperacji.

Już dzisiaj pomyśl o rekuperacji!

System rekuperacji jest dużo łatwiej zainstalować w domu, który jest dopiero budowany niż w wykończonym. Wynika to przede wszystkim z tego, że konieczne będzie doprowadzenie wszystkich przewodów do nawiewania i wywiewania powietrza do wszystkich pomieszczeń. Wiąże się to później z dodatkowymi i kłopotliwymi pracami budowlanymi.

Jeśli więc planujesz lub właśnie rozpocząłeś budowę domu, nie zwlekaj z decyzją o instalacji rekuperatora. Najlepiej jest uwzględnić system rekuperacyjny jeszcze na etapie projektu domu. Mniejsze rachunki za ogrzewanie i dużo czystsze powietrze w domu to tylko niektóre zalety, jakie niesie ze sobą rekuperacja. Małopolska, Wielkopolska, Śląsk, a także województwa świętokrzyskie i podkarpackie oferują bardzo duży wybór rekuperatorów.