Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania i wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii. Najlepszym przykładem jest pompa ciepła. To urządzenie pobierające energię z otoczenia budynku, a więc wody, powietrza lub gruntu. Ile potrzeba pieniędzy, aby możliwe było zamontowanie pompy ciepła? Koszt wcale nie musi być duży – przekonaj się, dlaczego!
Pompy ciepła: koszt i opłacalność
Od czego zależy to, ile pieniędzy należy przeznaczyć na montaż takich rozwiązań, jak pompy ciepła? Koszt zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia. Najdroższe są te gruntowe, które wymagają tworzenia specjalnych odwiertów, zaś najtańsze to pompy powietrzne, ponieważ do ich montażu i eksploatacji nie potrzeba żadnych dodatkowych prac.
Ile kosztuje pompa ciepła? Średnio, dla domu jednorodzinnego o powierzchni 100 metrów kwadratowych, około 10 tysięcy złotych. Należy jednak doliczyć do tego cenę montażu oraz instalacji, w wyniku czego ostateczny koszt może wynieść nawet 30-40 tysięcy złotych. To oczywiście dużo, jednak warto zwrócić uwagę na dwie kwestie.
Po pierwsze, dzięki pompie ciepła możliwe jest skuteczne ogrzewanie domu przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii – bez węgla, gazu czy jakichkolwiek innych paliw. W efekcie zwrot kosztów inwestycji następuje po zaledwie 10-15 latach. Po drugie, istnieją różne programy dofinansowania oferowane zarówno osobom prywatnym, jak i klientom biznesowym, dzięki którym można znacząco obniżyć całkowity koszt pompy ciepła.
Wniosek? Jest to rozwiązanie niezwykle opłacalne, z którego warto skorzystać w celu zaoszczędzenia na ogrzewaniu.
Dlaczego jeszcze warto postawić na pompę ciepła?
Na tym nie kończą się zalety pompy ciepła. Koszt jej zakupu i montażu zwraca się po kilkunastu latach, a do tego jest ona urządzeniem bezobsługowym, ekologicznym oraz sprawnym na przestrzeni wielu lat. Co więcej, w większości przypadków nie trzeba poświęcać na nią dużo miejsca – wystarczy piwnica albo niewielka przestrzeń w garażu. Dodatkowo inwestorzy mogą korzystać z różnych rodzajów pomp ciepła i dopasować ich wydajność do swoich indywidualnych potrzeb. Wszystko to sprawia, że rozwiązania tego typu są coraz popularniejsze i wybierają je zarówno osoby prywatne, jak też właściciele firm.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach pomp ciepła i korzyściach płynących z ich zastosowania, odwiedź stronę:
https://elektromasters.com.pl/ile-kosztuje-pompa-ciepla-i-czy-sie-oplaca/