Drut ciągniony, a także różnego rodzaju pręty znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w budowlance, ale nie tylko. Wiele zależy bowiem od szczególnych parametrów i właściwości tego właśnie drutu. Powszechnie wykorzystuje się też rozmaite druty w przemyśle meblarskim.
Istnieją też dwie możliwości dostarczenia takiego drutu- w formie zwijanych kręgów lub też w postaci prętów- w zależności od późniejszego ich przeznaczenia. Produkowane na zamówienie, większe ilości tego produktu można doskonale dostosować do ich przeznaczenia oraz technologii produkcji, decydując się na konkretne, spersonalizowane parametry wyrobu. Druty i pręty ciągnione okrągłe mogą posiadać wagę od 50 do nawet 1000 kg. W przypadku kręgu, jego średnica wewnętrzna zawsze posiada średnicę wewnętrzną 500 mm. Do określenia pozostaje wymiar tego produktu z zakresu od 1,8 mm średnicy do 10 mm, a także klasa dokładności od H9 do H12. Najistotniejsze, aby zamówić dokładnie taki wyrób, jaki najlepiej będzie sprawdzał się w praktyce.
W jaki sposób wyrabia się takie pręty oraz druty?
Proces produkcji tych materiałów jest bardzo interesujący, gdyż pręty ciągnione- jak zresztą wskazuje na to ich nazwa- powstają jako efekt przeciągania materiału przez otwory ciągadła. Alternatywną metodę produkcji stanowi walcowanie prętów na gorąco- jednakże w tym przypadku można mówić o znacznie mniejszej precyzji jeśli chodzi o kształt i wymiary końcowe produktu. Technologia przeciągania materiału pozwala na bardzo precyzyjne określanie średnicy takiego prętu, co w wielu branżach ma kluczowe znaczenie. Jest to więc lepszy sposób na uzyskanie produktu wysokiej jakości. Wyprodukowany drut może zostać dostarczony do zamawiającego w formie zwykłej lub też zmiękczonej. Co istotne, można mieć pewność, że wyprodukowany materiał będzie zgodny z zamówieniem i z wymogami technicznymi wskazanymi w specyfikacji początkowej. Więcej na temat produkcji tego typu wyrobów można znaleźć na stronie jednego z ich producentów- dumat.pl/drut-ciagniony-okragly. Tutaj też można znaleźć szereg informacji na temat innych wyrobów stalowych, takich jak kraty pomostowe czy siatki zgrzewane.
Jakie właściwości posiadają jeszcze te wyroby?
Warto zwrócić uwagę na ich wysoką wytrzymałość- zazwyczaj są one produkowane z najwyższej jakości stali. Dodatkowo, taki drut musi też posiadać swoją odpowiednią giętkość i twardość. Jednocześnie, powinien być odrobinę elastyczny, aby nie ulegać złamaniu podczas dostosowywania jego kształtu do pożądanych krzywizn. Często jednak wymaga się, aby mimo wszystko posiadał on pewną plastyczność. Oczywiście, u producentów można też znaleźć druty wyjątkowo miękkie, które w bardzo prosty sposób dają się formować- zazwyczaj posiadają one konkretne zastosowania- np. w branży florystycznej, do wiązania zbrojeń czy w szeroko pojętym ogrodnictwie. Największą zaletą takiego drutu jest oczywiście jego bardzo wysoka giętkość. Taki typ drutu również można zamówić w większej ilości, co jest znacznie bardziej opłacalne.