Rekuperacja w Krakowie – czy to dobry pomysł?

Rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą specjalnego urządzenia, czyli rekuperatora. Innymi słowy, jest to proces wentylacji mechanicznej, który pozwala na wykorzystanie ciepła nagrzanego wewnątrz powietrza. W Krakowie coraz więcej osób decyduje się na rekuperację. Na czym ona polega i jakie są jej zalety?

 

Jak działa rekuperacja?

Mechaniczna wentylacja powietrza polega na dostarczeniu świeżego, filtrowanego powietrza z zewnątrz, przy jednoczesnym usunięciu powietrza o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Dzieje się to przez cały rok, bez konieczności otwierania okien. W Krakowie rekuperacja jest szczególnie korzystnym pomysłem, jako że pozwala oczyścić powietrze dostające się do domu z zanieczyszczeń i alergenów. W przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej do mieszkania dostają się również szkodliwe substancje z zewnątrz. Rekuperacja zastosowana w mieszkaniach osób mieszkających w Krakowie pozwoli więc zminimalizować wysokość zanieczyszczeń w powietrzu. Więcej…

 

Rekuperacja w Krakowie – wybierz zdrowie

Mechaniczna wentylacja pozwala na dostarczanie świeżego powietrza do domu niezależnie od warunków atmosferycznych i przez cały rok. Rekuperacja w Krakowie jest więc szczególnie korzystna zimą, gdy panuje wysokie stężenie szkodliwych pyłów. Domownicy z pewnością zauważą również, że ich samopoczucie uległo znacznej poprawie. Rzadsze bóle głowy czy lepszy sen to tylko niektóre z zalet, jakie daje mechaniczna wentylacja. Rekuperacja nie wymaga także otwierania okien po przeciwległych stronach mieszkania w celu przewietrzenia. Ryzyko przeziębienia, szczególnie podczas chłodnych dni, staje się więc znacznie niższe.

 

Rekuperacja to większa wygoda

Niewątpliwą zaletą rekuperacji jest jej funkcjonalność oraz komfort dla mieszkańców. Oznacza to m.in. brak much, komarów i innych insektów. Warto zwrócić także uwagę na mniejszą ilość kurzu czy brak zaparowanych luster. Ponadto gdy na zewnątrz panuje duży hałas, spowodowany np. robotami drogowymi, nie musimy otwierać okien. Kraków to duże miasto, więc jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, rekuperacja może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Świeże, filtrowane powietrze trafia do domu nawet zimą. Mechaniczny system wentylacji zapewnia duży komfort, przez co cieszy się coraz większą popularnością.

 

Mechaniczna wentylacja pozwoli Ci zaoszczędzić

Mimo że rekuperacja w Krakowie może być dość kosztownym rozwiązaniem, warto zauważyć, że taki system pozwoli Ci oszczędzać sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Jak to możliwe? Chłodne, czyste powietrze, które trafia do domu, jest w tym przypadku ogrzewane przez to ciepłe, które dostaje się na zewnątrz. Ponadto rekuperacja sprawia, że w domu nie jest potrzebna tak duża ilość grzejników, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej.