Jak zaprojektować biuro, aby zapewnić swoim pracownikom komfortowe warunki?

jak zaprojektować biuro

Przestrzeń, w której przebywamy ma ogromny wpływ na jakość naszej pracy. To właśnie ona pomaga lub też przeszkadza nam w koncentracji, twórczym myśleniu oraz utrzymaniu motywacji na właściwym poziomie. Projektując więc przestrzeń swojego biura warto pomyśleć nie tylko o własnej wizji, tym co jest modne lub też nie, albo o funkcji reprezentatywnej, ale również zapewnieniu swoim pracownikom komfortowych i bezpiecznych warunków pracy. Oprócz tego, że poprosimy o pomoc w zaplanowaniu przestrzeni biurowej osobę profesjonalną i doświadczoną, dobrze jest również samemu mieć podstawowe pojęcie o tym, jak zaprojektować biuro, aby zapewnić sowim pracownikom jak najlepsze miejsce. Są to przeważnie proste i łatwe w wykonaniu triki, które przyniosą świetne efekty.

Jak zaprojektować biuro od strony kolorystycznej?

Nie od dzisiaj wiadomo, że ciemne kolory zmniejszają optycznie przestrzeń i sprawiają wrażenie, że jest ona przytłoczona i ograniczona. Nie znaczy to od razu, że musisz zrezygnować z ciemniejszej kolorystyki w swoim biurze, radzimy jednak podejść do niej z umiarem, szczególnie w większych i otwartych pomieszczeniach, a także gabinetach pracowników. Można wtedy na przykład pomalować jedną ścianę na czarno, granatowo, bordowo i tym podobne, jednak cały pokój w takich barwach utrudniałby pracownikom myślenie, skupienie oraz motywację, na czym nam przecież zależy jako właścicielom firmy.

Zasada ta w mniejszym stopniu dotyczy koloru mebli oraz dodatków, które nawet pięknie zaprezentują się przy jasnych ścianach. Należy po prostu wybierając całe wykończenie oraz wyposażenie biura myśleć o efekcie końcowym i próbować sobie wyobrazić, że sami musimy przeprowadzić tam spotkanie biznesowe, napisać ważny raport czy wymyśleć jakiś projekt od zera.

Niezbędne meble, czyli jak zaprojektować biuro

Konsultując przestrzeń swojego biura z projektantem wnętrz należy zaplanować ilość niezbędnych mebli do każdego z pomieszczeń, a także ich ustawienie. Jest to często bagatelizowany etap, jednak niezwykle ważny, ponieważ przykładowo jeśli zaplanujemy miejsce na biurka tyłem do oka i co się z tym wiąże całe niezbędne okablowanie, a później od pracowników dowiemy się, że w tym pomieszczeniu za bardzo świeci im słońce, będziemy musieli dokonywać zmian. Nie będą one może bardzo kosztowne, ale z pewnością czasochłonne.

Oprócz biurek dla każdego pracownika warto pomyśleć o komodzie czy regale – przynajmniej jeden na dwie osoby. Posłużą za przechowywanie dokumentów, branżowych książek oraz innych drobiazgów. Nie można również zapomnieć o odpowiednim i najlepiej regulowanym oświetleniu, zarówno na suficie, jak i biurku. Przy większych pomieszczeniach zaleca się pomyśleć również o lampach stojących. Jeśli zależy nam na dobrej atmosferze w pracy, można kupić do biura kilka roślin, których zielony kolor sprzyja odprężeniu, wyciszeniu i skupieniu. Warto wybrać takie rośliny, które nie mogą wywołać reakcji alergicznych – wszyscy pracownicy mogą się nimi później opiekować.

Potrzebujesz pomocy w projektowaniu biura? Odwiedź: https://www.dom-art.pl/projektowanie-biur/