Domy z drewna- dobra alternatywa dla domów murowanych?

dom z drewna

Stawiając swój dom marzeń mamy wybór- może to być dom murowany, ale możemy też postawić na dom z drewna. Oczywiście, prawdą jest, że domy murowane są w naszym kraju znacznie bardziej popularne i częściej wybierane. Utarło się tak ze względu na dość surowe zimy i spore spadki temperatury. Tymczasem, dom w technologii szkieletowej w niewielkim stopniu przypomina stare, drewniane domki, które kiedyś u nas stawiano i które faktycznie nie były zbyt ciepłe. Więcej na temat tego, czym jest dom kanadyjski i jaka jest obecnie technologia jego budowy znajdziemy u firmy będącej jednym z renomowanych wykonawców tego typu inwestycji- to Drewdom. Szybko też zorientujemy się w temacie i być może przekonamy się, że takie domy bez przeszkód mogą konkurować z budynkami w zabudowie murowanej. Warto zerknąć na dostępne projekty domów całorocznych, nie tylko sezonowych.

Jakie aspekty na pewno powinny zwrócić naszą uwagę?

Często, porównując technologię murowaną oraz szkieletową wskazuje się na niższe koszty, z jakimi wiąże się ta druga. Na pewno jest to prawda jeśli chodzi o koszty samej budowy w sensie wykonawstwa projektu. Wynika to z faktu, że czas budowy takiej inwestycji jest o wiele krótszy, a co za tym idzie- nie trzeba opłacać budowlańców tak długo, jak przy murowaniu domu. W przypadku domów drewnianych można ograniczyć do minimum etap przeprowadzanych prac mokrych- konieczne są zaledwie same fundamenty. Opcjonalne jest wykonanie betonowej posadzki, którą można zastąpić stropem drewnianym. Resztę budowy można tym samym przeprowadzać już bez względu na aktualną porę roku, co również jest bardzo istotne. Mając na myśli krótki czas budowania takiej inwestycji, można mówić nawet o kilku tygodniach czasu na to, aby postawić surową konstrukcję wraz zabudową ścian zewnętrznych. To naprawdę rekordowa prędkość stawiania domu mieszkalnego.

Kolejną zaletą takiej inwestycji jest jej oszczędność w użytkowaniu. Stosowane ocieplenia, wysokiej jakości okna i drzwi oraz technologia budowy sprawia, że takie budynki mogą konkurować z inwestycjami murowanymi, co jest zawsze bardzo istotne dla inwestorów. Rozważając budowę domu drewnianego będziemy mieli do wyboru wiele różnych projektów, co sprawia, że w tej technologii również z powodzeniem uda się nam wybudować dom marzeń. Domy całoroczne mogą, ale nie muszą posiadać elewacji drewnianej- jeśli nie odpowiada nam ta stylistyka, możemy upodobnić budowlę w całości do inwestycji murowanej. W takim przypadku elewacja zostaje otynkowana w tradycyjny sposób. Dom tego typu w dużej mierze można więc dostosować do własnych potrzeb.

Do budowy domów szkieletowych stosuje się drewno najwyższej jakości, które musi spełnić bardzo restrykcyjne wymogi, aby w ogóle mogło zostać dopuszczone do użytku. Wymogi te dotyczą przede wszystkim jego suszenia, a więc dopuszczalnej wilgotności. Takie drewno jest też odpowiednio impregnowane i zabezpieczane, aby bardzo dobrze opierać się pleśni oraz aby mogło być niepalne. Wszystko to sprawia, że budynki w zabudowie szkieletowej mają też bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i bez przeszkód mogą być użytkowane nawet długie lata.