Keramzyt – kruszywo, które warto docenić

Keramzyt jest kruszywem dość popularnym, które powstaje poprzez wypalanie fragmentów skały ilastej w bardzo wysokiej temperaturze. Posiada on bardzo porowatą strukturę charakterystycznych kuleczek o różnej wielkości w kolorze brązowym. Za pewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał już styczność z tym materiałem.

Keramzyt jest kruszywem bardzo lekkim, które doskonale nasiąka wodą, ale też doskonale ją przepuszcza. Jest bardzo porowaty i łatwy w transporcie oraz w układaniu na miejscu docelowym. Dodatkowo, bardzo dobrze opiera się działaniu grzybów oraz pleśni. W przypadku zastosowania keramzytu w budowlance, bardzo cenną informacją jest to, że posiada on bardzo dobrze parametry cieplne- dlatego też coraz częściej stosuje się go jako warstwę ocieplenia, np. pod podłogi. Jest to też materiał niepalny.

 

W jaki sposób ocieplać keramzytem?

 

Być może jego forma kuleczek wydaje się bardzo niepozorna, w praktyce jednak już 30 cm warstwa takiego ocieplenia doskonale sprawdza się w praktyce i pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów cieplnych. Aby dodatkowo ubić keramzyt i sprawić, aby miał zwartą formę, zaleca się układanie go w specjalnych workach, które zabezpieczają go przed osypywaniem się warstwy izolacji. Bezpośrednio po jego ułożeniu na gruncie rekomenduje się zastosowanie specjalnej zagęszczarki, która powinna pozwolić na uzyskanie nawet o 10% większej gęstości od tej wyjściowej.

Sam keramzyt układa się wygodnie i bezproblemowo, doskonale dopasowuje się on do krzywizny gruntu i daje szansę na łatwe wyrównanie terenu pod podłogę. Ze względu na to, że jest to materiał bardzo lekki, również jego transport na paletach nie powinien stanowić żadnego problemu. Bezpośrednio na tak przygotowanej warstwie izolacji układa się specjalną folię, która również pełni funkcję izolatora. Wszystko razem doskonale sprawdza się w praktyce i pozwala na szybkie układanie podłogi. Taka izolacja sprawdza się pod altany i tarasy, a także pod podłogi wewnątrz budynków.

https://leca.pl/rozwiazania/ocieplenie-scian-piwnic-keramzyt-w-workach/