Projektowanie domu

Wybierając projekt domu masz możliwość skorzystania z dwóch zasadniczych opcji, albo zamówić projekt od podstaw w biurze architektoniczny, wówczas zostanie on przygotowany zgodnie z Twoimi wytycznymi i będziesz miał pewność, że jest to jedyny i niepowtarzalny dom.

Drugą możliwością jest kupno gotowego projektu domu, jest to z reguły rozwiązanie tańsze, jednak decydując się na nie należy mieć świadomość, że nie wszystko będzie tak idealne jakbyśmy tego chcieli, istnieje też możliwość, że sąsiad obok, będzie mieszkał w bliźniaczym domu, bo zdecyduje się na ten sam projekt. Należy także pamiętać, że każdy gotowy projekt musi zostać zaadaptowany do potrzeb działki. Niektórych zmian można dokonać samodzielnie, jednak są także pewne elementy, które może zmienić wyłącznie autor projektu. Zmiany, które wynikają z adaptacji budynku do działki nanosi się czerwonym kolorem na oryginalny projekt, może ich dokonać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Adaptacja jest niezwykle ważna, bo brane pod uwagę są takie elementy jak ukształtowanie terenu, czy nośność gruntu, które mogą mieć ogromne znacznie dla wytrzymałości całego budynku. Adaptacja to również dostosowanie projektu do lokalnych przepisów prawa.

Małe lub wąskie działki mogą stanowić prawdziwe wyzwanie dla architektów, bowiem przepisy są w tym względzie nieugięte i domy na tego typu działkach mają pewne ograniczenia, dlatego też wybierając projekt domu należy zwrócić uwagę również na kształt działki.