Projekty stodoły nowoczesnej Domato

Nie jest tajemnicą, że budowa domu to ogromne wyzwanie, które rzecz jasna wiąże się także z potężnym kosztem sięgającym kilkuset tysięcy złotych. W związku z tym, że większość swój własny dom buduje raz w życiu i to za pieniądze pochodzące z kredytów trzeba mieć na uwadze, że każdy chce, aby był to dom optymalny. Wprawdzie w dobie dwudziestego pierwszego wieku znalezienie samego projektu, który się nam podoba, nie jest trudne. Większość pod uwagę bierze jednak tylko i wyłącznie te projekty, które podobają im się wizualnie. To jednak nie wszystko, ponieważ liczyć się musi także funkcjonalność takiego budynku. Jednym z ciekawych rozwiązań jest dzisiaj tak zwana stodoła. Jak wygląda taki projekt i dlaczego dom w formie stodoły jest lepszym rozwiązaniem od klasycznego budynku?

Czym jest dom w formie stodoły?

Czym zatem charakteryzuje się taki budynek? Nie da się ukryć, że termin stodoła większości nie kojarzy się najlepiej i trudno się temu dziwić. W związku z tym często także i na takie budynki patrzą oni z przymrużeniem oka. Mimo wszystko bardzo często zmieniają swoje poglądy i coraz bardziej interesują się takim budynkiem. Za co w związku z tym ceni się takie budynki?

Przede wszystkim trzeba tutaj pamiętać o tym, że taki budynek jest dość prosty w swojej formie. Jest to budynek stawiany na fundamentach w formie prostokąta lub też kwadratu. Jest to o tyle istotne, że takie budynki dzięki swojej prostej bryle nie mają mostków cieplnych. Nie wolno tego nie docenić, ponieważ jak każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w związku z tym generuje on znacznie mniejsze straty ciepła.

Mniejsze koszta

Prostsza bryła to również i niższe koszta takiej inwestycji. Tyczy się to nie tylko samych elewacji, ale także i dachu. W tym przypadku trzeba postawić na prostotę bez żadnych okapów i innych dodatków, które sprawiają, że koszt montażu pokrycia dachowego jest wyższy.

Przeszklenia od strony południa

Wiele osób zauważa, że w domach stodołach spotkać można bardzo często dość duże przeszklenia. To normalne, bo jest to budynek ekologiczny i ekonomiczny. Jeśli już takie przeszklenia się w nim znajdują, nie są jednak usytuowane ot tak sobie w dowolnym miejscu domu. Nie jest to prawda, bo duże szyby umieszcza się od strony południowej. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu można w prosty sposób zmniejszyć koszta ogrzewania takiego budynku. Oczywiście przede wszystkim zimą. Niemniej jednak takie rozważanie ma również i swoje złe strony, a przynajmniej niewielkie minusy. Mowa o nadmiernym nagrzewaniu takiego pomieszczenia latem, kiedy to temperatury na zewnątrz są dość wysokie. Ten problem rozwiązać można jednak w dość prosty sposób, a mianowicie wystarczy zainstalować w mieszkaniu jakieś rolety czy też inne zasłony.

Szeroki wybór

Coraz większa popularność takich budynków sprawiła, że obecnie projektów takich domów w biurach projektowych jest mnóstwo. Przykładem są projekty stodoły nowoczesnej Domato, a więc firmy, która zajmuje się projektowaniem takich mieszkań. Każdy powinien znaleźć tam coś w sam raz dla siebie.