Czym charakteryzuje się kocioł 5 generacji?

Kotły 5 generacji mają zastąpić kotły gorszej jakości, w których nie można mówić o tak wysokiej czystości spalania. W przypadku kotłów 5 generacji stosowany jest też opał ekologiczny- ekogroszek lub pellet, w przypadku których można uzyskać nawet 90% mniej popiołu niż w przypadku spalania w komorze tradycyjnego węgla kamiennego.

Dlatego też kotły 5 klasy na ekogroszek są piecami przyszłości, w które tak naprawdę trzeba będzie się zaopatrzyć w przypadku, jeśli w budynku znajduje się starszy piec potocznie nazywany „kopciuchem”. Warto także zauważyć, że kocioł na pellet 5 klasa nie emituje do atmosfery tak dużej ilości zanieczyszczeń, ale też jest wygodny w obsłudze. Jest więc opcją przyjazną dla środowiska. Posiada spory zasobnik, do którego można dorzucać opału raz na dłuższy czas, co sprawia, że nie trzeba biegać do kotłowni co chwilę, aby dołożyć pelletu czy ekogroszku do komory spalania. Dzięki temu, że piece te są standardowo wyposażone w specjalny komputer, sterownik odpowiada za regulację ich pracy i utrzymywanie pożądanej temperatury. Jest to wygodne, ale i bezpieczne rozwiązanie.

 

Dodatkowe atuty takich pieców

 

Spalanie paliwa biodegradowalnego to także szansa na posiadanie czystej kotłowni. Wysokiej jakości piece posiadają też automatyczne zapalarki, co ułatwia rozpalenie urządzenia. Piece są też zazwyczaj produkowane w najwyższej klasie energooszczędności, ich stosowanie nie powinno więc narażać gospodarstwa na zbyt wysokie wydatki. Pracę pieca można programować, ale też można dostosować ją do własnych potrzeb. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, kiedy oprócz grzania w kaloryferach będziemy chcieli z wykorzystaniem pieca podgrzewać sobie wodę do kąpania. Wielkość oraz moc pieca musi być oczywiście dostosowana do wielkości budynku, jaki będzie miał ogrzać. Warto rozważyć zakup takiego pieca nie tylko ze względu na troskę o planetę, ale także dla własnego komfortu jego użytkowania.