Czym są i w jaki sposób działają świetlówki?

Jak się okazuje, świetlówki są chyba jednymi z najbardziej rozpoznawalnych żarówek, jakie były lub też nadal są stosowane w naszych domach. Alternatywną nazwą świetlówek, którą również bardzo często się spotyka jest określenie ich mianem lampy fluorescencyjnej.

Ta druga nazwa już bezpośrednio odnosi się do tego, co można znaleźć we wnętrzu takiej właśnie żarówki. Dość łatwo jest też rozpoznać świetlówkę po jej charakterystycznym kształcie i za pewne nikt nie miałby z tym problemu. Najpopularniejszymi świetlówkami są te o przedłużonym kształcie rury, które określa się też jako świetlówki liniowe lub proste. W sklepach można jednak znaleźć także świetlówki o kształcie litery „U”, świetlówki o niewielkich rozmiarach określane mianem kompaktowych, a także świetlówki kołowe. Można więc dopasować kształt takiej żarówki do konkretnej lampy. Świetlówki można instalować zamiennie za tradycyjne żarówki lub żarówki ledowe- posiadają identyczne gwinty. Są więc jednym z dostępnych rozwiązań.

 

Co jest cechą charakterystyczną świetlówek?

 

Oczywiście jest to sam sposób ich działania. Żarówka ta od wewnątrz pokryta jest luminoforem składającym się z rtęci oraz argonu. To właśnie ta specjalna warstwa luminoforu daje efekt świecenia pod wpływem tak zwanego wyładowania jarzeniowego, do którego dochodzi wewnątrz świetlówki. Aby móc w ogóle mówić o możliwości wywołania takiego wyładowania, konieczne zostało zastosowanie w świetlówkach specjalnego układu zapłonowego. Samo napięcie elektryczne nie byłoby bowiem w stanie wywołać żaden reakcji wewnątrz żarówki.

 

Świetlówki uważane są za wydajniejsze i lepsze jakościowo od tradycyjnych żarówek. Mniej się nagrzewają, a także można mówić o ich większej żywotności. Niestety, do ich największych wad można zaliczyć to, że nie zapalają się od razu, a dodatkowo mówi się także o tym, że emitują one promieniowanie UV, które można zaklasyfikować jako szkodliwe dla człowieka. Zdecydowanie, największą konkurencją dla świetlówek są żarówki w technologii ledowej.

https://www.elhl.pl/oprawy-wnetrzowe-oprawy-hermetyczne-c-970_974_982.html