Jak zaoszczędzić energię? Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

W każdym domu czy mieszkaniu mamy do czynienia z pewnym systemem wentylacyjnym. Co ciekawe, wentylacja wentylacji nierówna. W związku z tym możemy mieć lepiej albo gorzej przewietrzony dom. W dodatku możemy na naszej wentylacji zbiednieć lub nie. O co dokładnie chodzi? O oszczędność energii, jaką daje zamontowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

Wentylacja mechaniczna – jak to działa?

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna wpuszcza powietrze do naszych domów przez szpary w oknach oraz przez specjalne nawiewniki. Następnie wylatuje przez kanały wentylacyjne. Do naszych domów trafia ono więc w takim stanie, w jakim znajduje się na podwórku. Ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na oczyszczenie powietrza, które w dalszej kolejności trafia do naszych domów. Warto zatem najpierw wyjaśnić czym jest sama wentylacja mechaniczna. Możemy ją podzielić na 

wentylację:

 

  • Wywiewną

 

  • Nawiewno-wywiewną

 

  • Z odzyskiem ciepła

 

Każdą z nich łączy jeden mianownik, a konkretnie obecność wentylatorów. W wentylacji wywiewnej powietrze wlatuje do domu jak przy grawitacyjnej, a usuwane zostaje przy pomocy wentylatora. Przy nawiewno-wywiewnej ruch powietrza wymuszony jest przez wentylatory zarówno podczas wlatywania powietrza do domu i jego wylatywania. Przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła mamy już do czynienia z nieco bardziej złożoną konstrukcją. Jej główny element stanowi rekuperator, w którym zamontowane są oba wentylatory – nawiewne i wywiewne. Dodatkowo świeże powietrze pozyskuje ciepło z powietrza zużytego, które zostaje wydalone z budynku.

 

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Z powyżej przedstawionego opisu dostępnych systemów wentylacyjnych wynika, że to właśnie rekuperacja pozwala na odzyskanie ciepła. W innych sytuacjach tracimy je bezpowrotnie poprzez niekontrolowany ruch powietrza. Dlatego też istotnym elementem poprawnie działającej wentylacji z odzyskiem ciepła są szczelne okna. Jeśli dopuścimy do przedostawania się powietrza z zewnątrz, to stracimy tym samym ciepło w domu. Oczywiście okna otwierać można, jednak zimą nie ma takiej potrzeby. W chłodne miesiące zazwyczaj zależy nam najbardziej na tym, aby w naszych domach było ciepło. Przy wentylacji grawitacyjnej jesteśmy zmuszeni ciągle włączać kaloryfer, ponieważ ciepłe powietrze ucieka przez nieszczelne okna, wywiewniki albo kanały wentylacyjne. Przy wentylacji mechanicznej nie ma o tym mowy.

 

Wentylacja mechaniczna to głównie zalety

Ogromna oszczędność pieniędzy to największa zaleta tego typu wentylacji. Odzyskiwanie ciepła pozwala na wpuszczanie świeżego powietrza osiągającego niemal tę samą temperaturę co zużyte wywiewane powietrze. W związku z tym rzadko kiedy potrzebujemy włączać ogrzewanie. Dodatkową zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest oczywiście stały dostęp do świeżego powietrza, a co za tym idzie, nasze lepsze samopoczucie. Nawet zimą bez otwierania okien oddychamy czystym powietrzem i cieszymy się ciepłem w domu. Dodatkowo dzięki filtrom mamy pewność, że powietrze w naszym domu pozbawione jest pyłków, bakterii i innych zanieczyszczeń.