Dom drewniany czy murowany – na co lepiej jest się zdecydować?

domy

Gdy nareszcie możemy sobie pozwolić na budowę własnego domu, towarzyszą nam same pozytywne emocje, takie jak szczęście, euforia i poczucie satysfakcji. Warto jednak nie pozwolić, aby przysłoniły nam racjonalne myślenie, będziemy mieli bowiem bardzo wiele ważnych decyzji do podjęcia, a w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze.

Na taką inwestycję najczęściej będziemy mogli zdecydować się tylko raz w życiu, więc tym bardziej należy myśleć co robimy, żebyśmy maksymalnie dostosowali każdy aspekt projektu do swoich potrzeb, preferencji i oczekiwań, niczego nie żałując. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się komfortem mieszkania na co dzień. Fundamentalną decyzją jest więc to, czy zdecydować się na dom drewniany czy murowany. Z jednej strony dom z drewna jest szybszy i tańszy w budowie, z drugiej dom murowany uchodzi za najbardziej wytrzymały, poza tym jesteśmy do takiego najbardziej przyzwyczajeni. Co zatem wybrać – dom drewniany czy murowany? Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Czy warto zdecydować się na dom z drewna?

Większości z nas dom z drewna kojarzy się głównie ze Skandynawią i Kanadą, jednak coraz częściej można go spotkać również w Polsce. Jest to bardzo ekologiczne i przyjazne człowiekowi rozwiązanie, ponieważ najlepiej czujemy się w otoczeniu naturalnych surowców, przedmiotów oraz tkanin. Korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i atmosferę panującą we wnętrzach. Dom z drewna jest niezwykle stylowy i po prostu piękny, dzięki czemu zawsze będzie na czasie. Nie bez znaczenia pozostają również świetne właściwości drewna jako surowca – jest ono wytrzymałe, solidne i wyjątkowo odporne, dzięki czemu dom z drewna posłuży nam nie przez kilkanaście, ale nawet kilkadziesiąt lat. Ma lekką, ale trwałą konstrukcję, co zdecydowanie upraszcza proces budowy. Co ważne, dom z drewna jest szybki i tani w budowie, można go również stawiać późną jesienią i zimą. Nie generuje również wysokich kosztów w czasie eksploatacji. Co zatem wybrać – dom drewniany czy murowany? Póki co dom z drewna zdecydowanie wygrywa.

Co wybrać – dom drewniany czy murowany?

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dom murowany jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Obecnie dzięki rozwojowi nowych technologii może być niezwykle funkcjonalny, komfortowy i nowoczesny. Bez problemu wytrzyma kilkadziesiąt lat eksploatacji ze względu na właściwości betonu i pozostałych materiałów, z których się go wykonuje. Warto jednak pamiętać o tym, że dom murowany w czasie budowy generuje bardzo wysokie koszty, przez co nie każdego będzie na niego stać. Dom murowany jest być może sprawdzonym rozwiązaniem, ale mało ekologicznym, innowacyjnym i oryginalnym, dlatego właśnie w zestawieniu – dom drewniany czy murowany, wygrywa ten pierwszy. Jeśli więc chcemy zdecydować się na budowę własnego domu, zdecydowanie lepiej jest wybrać model z drewna. Szybko zauważymy korzyści, jakie nam przyniesie, łącznie z komfortem, spokojem i dobrą atmosferą. Odpowiedź na pytanie – dom drewniany czy murowany, staje się więc jasna. Więcej szczegółów przeczytasz tutaj: https://drewdom.com/blog/dom-drewniany-czy-murowany/