Budowa domu – praktyczne porady

Budowa domu to inwestycja wymagająca dużych nakładów pieniężnych oraz znajomości wielu zagadnień związanych z budownictwem, aby ułatwić naszym Czytelnikom ten proces przygotowaliśmy praktyczny poradnik na związany z budową domu.

  1. Projekt domu – pierwszym z elementów budowy domu jest posiadanie projektu budynku. Inwestorzy planujący postawienie własnego domu mogą wybrać jedną z dwóch ścieżek pozyskania projektu domu: zamówić go u architekta, wówczas zostanie on stworzony zgodnie z oczekiwaniami właściciela przyszłego domu; lub skorzystać z gotowych projektów domów, które powinny jeszcze zostać zaadaptowane do konkretnej działki budowlanej. Na tym etapie warto także zdecydować, czy dom ma być energooszczędny, pasywny czy może tradycyjny, od tego wyboru zależą rozwiązania architektoniczne, które zostaną zastosowane w budynku.

  2. Zgłoszenie budowy – do niedawna konieczne było pozwolenie na budowę, obecnie jeśli działka znajduje się w planie zagospodarowania przestrzennego, wystarczy fakt budowy zgłosić w urzędzie, jeśli wciągu 30 dni urząd nie będzie miał żadnych obiekcji – budowa może ruszyć.

  3. Ekipa budowlana – to kolejny element, o który należy zadbać, inwestor może zdecydować się na ekipę, która zbuduje dla niego cały dom, począwszy od fundamentów, aż po dach, lub na kilka ekip wyspecjalizowanych w danych robotach budowlanych. Cena takich robót może być bardzo różna i zależy od wielu czynników, więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie – https://wycenione.pl/artykul,cennik-uslug-budowlanych,o16.

  4. Materiały budowlane – w tym przypadku inwestor może zdecydować, że zakupem materiałów budowlanych zajmie się ekipa budowlana, lub samodzielnie będzie kupował i dostarczał materiały. Warto jednocześnie zaznaczyć, że powinny być one zgodne z projektem, samodzielna podmiana materiałów na inne może bowiem skutkować obniżeniem wytrzymałości i odporności budynku, dlatego wszelkie tego typu zmiany najlepiej jest konsultować ze swoim architektem.