Czym jest decoupage?

W dobie XXI wieku wiele produktów jest dziś w różny sposób dekorowanych, co oczywiście możemy zrozumieć. Nie da się bowiem ukryć, że takie wyroby stanowią bardzo ciekawy dodatek wizualny naszych pomieszczeń niezależnie czy mówimy tutaj o mieszkaniu prywatnym, czy też firmie. Skoro jesteśmy już przy takich dekoracjach, bliżej przyjrzeć się powinniśmy decoupage. Mimo że ta metoda jest coraz popularniejsza, to wielu z nas nadal nie ma o niej zielonego pojęcia. Przyjrzyjmy się w związku z tym nieco bliżej temu, jak dekoruje się produkty do decoupage. Co jest w nich takiego niezwykłego?

Oryginalna dekoracja

Zacznijmy od tego, że w ten sposób dekorowane mogą być niemal wszystkie materiały. Tak oto techniką decoupage udekorujemy drewno, metal, szkło, tkaninę, plastik czy ceramikę. Sama technika polega natomiast na tym, że na daną powierzchnię nanosi się wzór znajdujący się na serwetce lub papierze. To jednak nie koniec. Następnie pokrywa się go wieloma warstwami lakieru. Wszystko po to, aby wyglądał on tak, jak by został namalowany. Oczywiste jest również to, że po naniesieniu tak grubej warstwy lakieru dekoracja decoupage jest niewyczuwalna.

Historia

Warto odnieść się również i do historii takich dekoracji. Tak oto uważa się, że decoupage pochodzi z Syberii. Wiele osób sądzi, że jako pierwsi technikę tę zaczęli wykorzystywać Nomadzi, którzy w ten sposób dekorowali groby swoich bliskich. Stamtąd natomiast technika ta dotarła do Chin i wykorzystywana była do ozdabiania lampionów, pudełek czy okien. Następnie w XVII wieku wskutek wymiany z Dalekim Wschodem przywędrowała do Włoch, a stąd już rozprzestrzeniła się po całej Europie.

Warto w tym miejscu zauważyć, że niektórych twórców decoupage w przeszłości zaczęto uważać za artystów i mieli oni względy u najważniejszych osób państwa. Nie da się ukryć, że rzeczywiście taka technika dekoracyjna jest bardzo piękna. Jeśli dotychczas nie mieliście z nią do czynienia, warto popróbować swoich sił w dekoracjach techniką decoupage.