Jaki stół do jadalni kupić? Doradzamy

Jadalnia w dzisiejszych czasach to dość szerokie określenie. Może nią być równie dobrze kąt w kuchni lub salonie, jak i całkowicie osobne pomieszczenie. Wszystko zależy głównie od wielkości naszego mieszkania. Potrzeby również mają w tym swój udział, ponieważ nie wszyscy organizują rodzinne spotkania na 10 osób, przy których jadalnia w osobnym pomieszczeniu byłaby wybawieniem. Pamiętajmy jednak, że dobór odpowiednich mebli do jadalni nie może zostać zlekceważony. Jadalnia to bowiem nie tylko funkcjonalność, ale także wizytówka naszego domu. Na co w takim razie zwrócić uwagę przy jej aranżowaniu? Największą chyba rolę oprócz kolorów mają tu stoły i krzesła do jadalni. 

Jaki stół do jadalni wybrać? – Styl i wielkość

Wybór mebli do jadalni najlepiej zacząć od jej najważniejszego elementu, czyli stołu. W końcu to on stanowi centrum każdego jadalnianego kącika i to pod niego powinna być dobierana cała reszta. Stoły do jadalni dostępne są w różnych wielkościach, jednak nie warto kupować największego, jaki tylko się zmieści. Nie powinien on bowiem przytłaczać pomieszczenia, w którym się znajduje. Stół do jadalni powinien być także w odpowiedniej stylistyce. Meble do jadalni powinny być przede wszystkim dopasowane do aranżacji całego mieszkania. Jeżeli jest ono urządzone na klasyczną modłę, to warto poszukać drewnianego stołu o głębokim kolorze i ozdobnych nogach. Jeśli z kolei w naszym mieszkaniu panuje minimalistyczny i nowoczesny wystrój, wtedy stół powinien być możliwie prosty. W takim wypadku lepiej sprawdzi się stół prostokątny, który lepiej wpasuje się w pozostałe kanciaste elementy mieszkania. Pamiętajmy, że meble do jadalni to nie tylko stół i krzesła, ale także półki, regały i komody. Jest więc w czym wybierać, jeśli chodzi o aranżację naszej jadalni. 

Stół do jadalni prostokątny czy okrągły?

Stoły do jadalni dzielimy na prostokątne i okrągłe. Tutaj wybór jest dość prosty. Te pierwsze lepiej odnajdą się w mniejszych pomieszczeniach i częściej można je spotkać z funkcją rozłożenia. Są niezwykle praktyczne, ponieważ można je dosunąć do ściany, wydzielając tym samym dodatkową przestrzeń. Prostokątne stoły do jadalni będą jedyną opcją, jeżeli nasz jadalnia jest podłużna. Jeśli jednak posiadamy dzieci, lepiej zastanowić się nad okrągłym meblem do jadalni, który jest po prostu bezpieczniejszy. Okrągłe stoły do jadalni mają także tę zaletę, że każdy siedzący w nich gość jest równy. Dzięki temu każda rozmowa będzie o wiele swobodniejsza, szczególnie gdy chcemy porozmawiać z kimś siedzącym obok. 

Rozkładane stoły do jadalni

Kupienie rozkładanego stołu do jadalni pozwala zwiększyć funkcjonalność tego mebla. Docenią to wszyscy ci, którzy potrzebują dużego stołu okazjonalne. Tą okazją mogą być na przykład święta i urodziny. W pozostałe dni stół pozostanie tak mały, jak to tylko możliwe, a pozostałe krzesła możemy śmiało oddelegować w inny kąt mieszkania. To także najsensowniejsze rozwiązanie do bardzo małych pomieszczeń, pełniących na co dzień funkcję pokoju dziennego.
Rozkładane meble do jadalni wcale nie muszą być prostokątne. Na rynku znajdziemy także wiele rozkładanych modeli okrągłych. Dzięki temu nie musimy rezygnować z upatrzonych przez nas okrągłych stołów do jadalni na rzecz funkcjonalności.