Rodzaje maszyn ogrodniczych

Ogrodnictwo można rozumieć w różny sposób, może to być amatorskie dłubanie w ziemi przy okazji dni wolnych, zawodowe zajmowanie się ogrodami, ich pielęgnacją i projektowaniem, albo prowadzenie profesjonalnych upraw i ich sprzedaż. W obu przypadkach prace w ogrodzie w znacznej mierze ułatwiają narzędzia i maszyny ogrodnicze, które w znaczący sposób skracają czas i wysiłek jaki muszą włożyć ogrodnicy, aby ich ogrody i uprawy wyglądały zdrowo i zachwycały. Wśród wykorzystywanych w ogrodnictwie maszyn warto wymienić:

 

  1. Kosiarki – to maszyny ogrodnicze w pierwszej kolejności kojarzące się z ogrodnictwem. Służą do ścinania trawy, tak by utrzymywać ją na założonej wysokości. Idealny trawnik nie jest wyłącznie przedmiotem troski ogrodników, ale wszystkich właścicieli domów z ogródkiem, dlatego też powstają różne typy kosiarek, począwszy od noszonych podobnie jak kosy – kosiarek ręcznych, przez przypominające małe, ciągnięte wózki – kosiarek spalinowych, kosiarki mające postać niewielkich kładów, aż po kosiarki zapinane do ciągników.
  2. Glebogryzarki – to kolejna maszyna, która może służyć zarówno w ogrodnictwie, jak i rolnictwie. Urządzenie to służy do spulchniania gleby, wyposażone jest w noże osadzone na wale obrotowym, które wyrywają kęsy gleby. Glebogryzarki mogą mieć różną wielkość z zależności od zastosowania. W ogrodnictwie stosuje się je do upraw międzyrzędowych. Często wyposażone są w silniki spalinowe, o których więcej można dowiedzieć się na – silnik do glebogryzarki.
  3. Wertykulator – wertykulator to maszyna używana do napowietrzania gleby oraz oczyszczania trawników z mchów, starej trawy czy chwastów. W wertykulatorach zastosowano noże umocowane na bębnach obrotowych. Na rynku można spotkać wertykulatory ręczne – napędzane siłą ludzkich mięśni oraz wertykulatory z silnikami spalinowymi.
  4. Zraszacze – zraszacz to urządzenie służące do rozpylania nad uprawami i ogrodem wody w postaci mgły czy też lekkiej mżawki Istnieją różne rodzaje zraszaczy: mikrozraszacze, rotacyjne, statyczne oraz młoteczkowe. Zadaniem zraszaczy w ogrodnictwie jest nawodnienie, ale bywają one także wykorzystywane przwecieprzymrozkowo. Obok zraszaczy do nawadniania ogrodów bywają wykorzystywane także deszczownie i linie kroplujące. Odpowiednia ilość wody jest bowiem dla roślin bardzo istotna.

 

Spektrum maszyn wykorzystywanych w ogrodnictwie jest bardzo szerokie, wszystko zależy od rodzaju prowadzonych prac, powierzchni jaka jest nimi objęta oraz stopnia zaawansowania wiedzy ogrodniczej użytkownika tych maszyn.