Rodzaje kominków w mieszkaniu

Jeszcze do niedawna na kominek w swoim mieszkaniu postawić mogli tylko i wyłącznie mieszkańcy wolnostojących domów. Dziś nie jest to już takie oczywiste, ponieważ na kominek równie dobrze postawić mogą także mieszkańcy bloków. Jakie w związku z tym rodzaje kominków możemy dziś wyróżnić?

Biokominki

Biokominki to najlepsza opcja dla wszystkich tych, którzy własne palenisko chcą mieć w bloku. Z oczywistych względów klasycznego kominka wstawić się tam nie da. Warto w tym miejscu zauważyć, że takie kominki są designerskie, niemniej jednak mają realny ogień, dzięki czemu są one bardziej rzeczywiste od kominków elektrycznych. Pamiętajmy również, że takie biokominki dają realne ciepło. Obecnie na rynku tego typu produkty są ścienne, ale również i podłogowe. Na pewno nie bez znaczenia jest tutaj to, że takie biokominki nie emitują sadzy ani dymu. Jedyne co wydzielają to niewielką ilość dwutlenku węgla, przez co są również niegroźne dla naszego zdrowia. Nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, że zimą sprawdzają się one jako doskonałe nawilżacze powietrza. Nie potrzeba tu również żadnych specjalnych instalacji czy remontów.

Kominki elektryczne

Alternatywą dla takich kominków są kominki elektryczne. W zasadzie oba rozwiązania mają ze sobą wiele wspólnych cech. Również i w tym przypadku nie potrzeba żadnych przewodów paliwowych czy komina, a montować można je w każdych wnętrzach, również tych w blokach. Różnica polega tu między innymi na tym, że kominki elektryczne nie emitują prawdziwego ognia, a jedynie jego imitację, którą uzyskuje się tu dzięki żarówkom. Kominek taki można szybko włączyć oraz wyłączyć, a moc ognia regulować pilotem. Z oczywistych względów takie kominki elektryczne są również tańsze w eksploatacji, jeśli mielibyśmy je porównać z kominkami bio. Nie ma tu bowiem konieczności kupowania biopaliwa, które do działania biokominków jest niezbędne.

Standardowy kominek

W zwykłych domach najczęściej sprawdzają się klasyczne kominki, które znaleźć można w ofercie firmy Jotul Częstochowa. W takich kominkach pali się drewnem czy też brykietem lub peletem. Warto zauważyć, że takie kominki to nie tylko dekoracja, ale również urządzenia niezwykle praktyczne, które mogą dogrzewać pomieszczenia, a nawet stanowić samodzielne ogrzewanie w domu. Wówczas takie kominki muszą zostać wyposażone w rozwiązanie z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Z oczywistych względów nie mogą być one stosowane w blokach mieszkalnych.

Co wybrać? To już oczywiście sprawa indywidualna. Nie da się jednak ukryć, że znacznie praktyczniejsze są tutaj klasyczne kominki, które poza dekoracją będą także dogrzewać Państwa domy.